Листопад, 2017

Курков, А. Дневник Майдана / Андрей Курков.Харьков : Фолио, 2015.224 с. : фото. цв.

В книзі автор детально, по днях описував, що відбувалося в Україні з самого початку Євромайдану. Це не революційний бойовик, не агітаційний текст - це особистий щоденник письменника ; документ, що розповідає про життя в Києві і в країні під час Євромайдану, під час окупації Криму і після цих подій.

"Щоденник Майдану» був опублікований в перекладах англійською, німецькою, французькою, японською та іншими мовами, а для українського видання його доповнено репортажами про події, що відбувалися в Україні до початку листопада 2014 року, написаними для норвезької газети «Даг ог Тід».

 

Малаков, Д. Долі киян (1941-1943) / Дмитро Малаков ; [худож. Г. В. Малаков] ; худож.-оформ. Л. П. Вировець. – Харків : Фоліо, 2017. – [287 с.] : фото, іл. – (Бібліотека киянина). – Бібліогр.: с. 283.

Книжка краєзнавця і дослідника Дмитра Малакова розповідає про долі киян у роки нацистської окупації Києва, а також після визволення столиці України, рідного міста автора. Особливу увагу приділено подіям, що замовчувалися або навіть перекручувалися радянською владою, зокрема жахливій пожежі Хрещатика у 1941 році або загибелі простих киян під час бомбардування Київського залізничного вузла у 1943-му авіацією Червоної армії. Чималий інтерес для наших сучасників становить розповідь про мистецьке життя Києва у 1941-1943 рр., про киян, яким довелося випити гірку чашу поневірянь на чужині - стати остарбайтерами.

У своїх розвідках автор спирається як на архівні, так і на сімейні документи; наукові публікації та спогади учасників тодішніх подій.

 

Сочка, Я. НЛО над Киевом : [свидетельства очевидцев с древних времен и до наших дней] / Ярослав Сочка.Киев : Sky Horse, 2011.108 с.

Подана книга - це одна з перших спроб узагальнити і систематизувати численні спостереження так званих «невпізнаних літаючих об'єктів» (НЛО), помічених на території Києва та Київської області. Всі повідомлення в книзі подані в хронологічному порядку. Не претендуючи на науковий аналіз описаної проблеми, автор прагне дати читачам факти для самостійних роздумів і дати їжу для дискусії ентузіастам, які намагаються розкрити «таємницю НЛО».

 

 

Жовтень, 2017

В'ятрович, В. М. За лаштунками "Волині- 43" : невідома польсько-українська війна / Володимир В'ятрович. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля : Центр дослідж. визвол. руху, 2016. – 304 с. : іл., фотогр.

Сучасні Західна Україна та Східна Польща - Холмщина, Волинь, Галичина, Закерзоння - території, де під час і після Другої світової війни палахкотіло польсько-українське протистояння. Криваве доміно маловідомої війни між поляками і українцями у 1942–1947 роках автор розкриває завдяки невідомим раніше документам української та польської підпільних армій, звітам німецької окупаційної влади та радянських партизан. В основі дослідження - свідчення безпосередніх учасників подій, документи українського та польського підпілля, Армії Крайової та УПА, які були головними дійовими особами трагедії, що тривала не один рік.
 

Кузьма-Качур, М. І. Основи краєзнавства : навч. посіб. / М. І. Кузьма-Качур, М. В. Горват ; М-во освіти і науки України, Мукачів. держ. ун-т. – Київ : Ліра-К, 2017. – 256 с. : іл.

У посібнику подано матеріали до опрацювання курсу «Основи краєзнавства», розкрито науково-теоретичні засади краєзнавства, форми, методи та засоби краєзнавчої роботи у початковій школі. Значна увага надана комплексній краєзнавчій характеристиці Закарпатської області.

 

 


Марина Павленко про Павла Тичину, Надію Суровцову, Василя Симоненка, Василя Стуса, Ірину Жиленко. – Київ : УкрНДІСВД, 2016. – 120 с. : іл. – (Серія «Життя видатних дітей»).

Відома письменниця Марина Павленко розповість вам про дитинство п’яти українців, які прославили нашу країну у всьому світі. Читайте історію про Павла Тичину, поета-модерніста, державного та громадського діяча, академіка АН УРСР, чия складна доля є дуже характерною для першої половини ХХ століття; Надію Суровцову – письменницю, журналістку, перекладачку, громадського діяча, спадщина якої досі майже не видана; Василя Симоненка – поета, прозаїка, перекладача, журналіста, творчість якого глибоко пронизана народнопісенними мотивами; Василя Стуса – поета, перекладача, публіциста, творчість якого викликає неабиякий інтерес у сучасних літературознавців; Ірину Жиленко – поета, прозаїка, перекладача, особливістю поетичного світобачення було воздавання слави повсякденному життю.

 

Проект «Україна». Австрійська Галичина : [зб. нарисів] / [авт.-упоряд. М. Р. Литвин] ; худож.-оформ. О. А. Гугалова. – Харків : Фоліо, 2016. – 410 с. : іл.

Ця книга – діалог істориків, географів, літературознавців, письменників і публіцистів про час і простір підавстрійської Галичини від кінця ХVIII ст. до Першої світової війни, розпаду Дунайської монархії. Насамперед показано історичну спадщину «довгого» ХІХ ст.

 

 

Русавська, В. А. Гостинність в українській традиційній культурі : [навч. посіб.] / В. А. Русавська ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. – Київ : Ліра-К, 2016. – 279 с. : іл.

У навчальному посібнику розглядається культура гостинності українців, яка значною мірою забезпечила духовний та інтелектуальний зв'язок чисельних поколінь наших предків, вплинула на формування етнокультурної, а згодом і національної ідентичності.

 

 

 

Сяйво рідного краю : публіцист.-краєзнавче видання : до 80-річчя Києво-Святошин. району : [альманах] / [Києво-Святошин. райдержадмін. ; Києво-Святошин. райрада]. – [Київ] : Ліра-К, 2017. – 691 с. : іл., портр.

Збірник «Сяйво рідного краю» об’єднав під однією обкладинкою творчість митців Києво-Святошинського району, які впродовж останніх десятиліть творили і впливали на духовний розвиток усього краю. Поети і прозаїки, художники і музиканти, майстри декоративно-вжиткового мистецтва та скульптори – таким є творче розмаїття району. Роботи кожного із представлених в альманасі митців – це неповторний почерк і стиль, погляд на минуле, сучасність і майбутнє, а також власна відповідь на виклики часу.

 

Яневський, Д. Проект «Україна». Загублена історія втраченої держави / Данило Яневський. – Харків : Фоліо, 2017. – 251, [1] с. : іл.

Нова книга журналіста, телеведучого, доктора історичних наук є навчальним посібником для політиків, журналістів, політологів та любителів з написання, переписування та удосконалювання Конституції України. На думку автора, вони – поза політичним зафарбуванням – не мають поняття, яку країну заповзято взялися розбудовувати і якою керувати. Неповага до опонентів та партнерів, клептоманія, безвідповідальність та принципова безпринципність – це головні риси сучасного українського політика. Країна колосальної та незбагненної культурної традиції, її громадяни, яких зневажливо називають «населенням», є лише ресурсом для задоволення їх первинних рефлексів, задовольнити які можна, лише викореневши засадничі поняття: «БОГ», «ПРАВО», «ЗАКОН», «СОВІСТЬ», «КУЛЬТУРА», «ЛЮДИНА», «ОТЧИНА».

 

 Київ і слов'янські літератури : зб. / упоряд. Деян Айдачич. – К. : Теmpora ; Београд : SlovoSlavia, 2013. - 430 с.

«Київ і слов'янські літератури» - це збірник художніх та літературно-критичних текстів, присвячених Києву та довколакиївським дискурсам. Серед авторів відомі письменники та літературознавці – українські та закордонні. Топос Києва досліджується від найдавніших часів до сьогодні. 

 

 

 

Киркевич, В.  Киев для романтиков / Виктор Киркевич. – Х. : Фолио, 2016. - 506 с. : фото, ил., портр. - (Б-ка киевлянина).

Нова книжка Віктора Киркевича «Київ для романтиків» без сумніву зацікавить читачів. Автор вклав у неї свої насправді енциклопедичні знання про Київ, його знамениті вулиці, будинки і мешканців. Він із захопленням розповідає про Андріївський узвіз і Аскольдову могилу, київські святі місця і Лисі гори (місця, де збирається нечиста сила), а їх, як відомо, в Києві аж чотири, про Володимирську вулицю і Верхнє місто, про Печерськ і Липки, про радянське минуле міста та його сьогодення, перемежовуючи свою розповідь київськими легендами і переказами, історичними та просто анекдотами, історіями свого знайомства із знаменитостями, гостями та мешканцями столиці України: письменником Віктором Некрасовим, кінорежисером Олександром Сокуровим, художником Іллею Глазуновим і багатьма іншими.

Видання проілюстроване старовинними поштовими листівками з особистої колекції автора, які наочно демонструють, як змінився за останнє століття Київ.

 

Книга Пам'яті України. Звитяжці : Київська область. Т. 7. Місто Ірпінь ; Селища міського типу Ворзель, Гостомель, Коцюбинське ; Макарівський район ; Миронівський район / [упоряд. О. А. Мирончук та ін.]. – К. : Ліра-К, 2016. - 768 с.

У даному томі опубліковані імена і короткі біографічні дані 8094 осіб, зокрема по населених пунктах Ірпінської міськради (м. Ірпінь, смт Ворзель, Коцюбинське) – 1232, Макарівському району – 3406, Миронівському району – 3456.

Усі дані на ветеранів розміщено за алфавітом окремо по містах, районах, селищах міського типу, селах, указано прізвища, ім’я по батькові ветеранів також за алфавітом, наведено рік і місце їх народження, військове звання, бойові нагороди, трудовий шлях після війни, трудові нагороди і відзнаки. Для тих, хто живий по даний час – вказується місце проживання, для тих хто помер після війни – дата смерті і місце поховання.

 

Книга Пам'яті України. Звитяжці : Київська область. Т. 8. Києво-Святошинський район (міста Боярка, Вишневе, смт Чабани, села) ; Місто Обухів ; Обухівський район / [упоряд. Г. І. Свистунова О. Г. Міщеннко, О. А. Мирончук]. – К. : Ліра-К, 2016. - 736 с.

У даному томі опубліковані імена і короткі біографічні дані 7440 осіб, зокрема по Києво-Святошинському району – 4703, місто Обухів – 187, Обухівському району – 2550 осіб.

Усі дані на ветеранів розміщено за алфавітом окремо по містах, районах, селищах міського типу, селах, указано прізвища, ім’я по батькові ветеранів також за алфавітом, наведено рік і місце їх народження, військове звання, бойові нагороди, трудовий шлях після війни, трудові нагороди і відзнаки. Для тих, хто живий по даний час – вказується місце проживання, для тих хто помер після війни – дата смерті і місце поховання.

 

Серпень, 2017

Голос тихої безодні та інші голоси : Антологія сучасної української монодрами : моноп'єси / [Анна Багряна та ін. ; упоряд. Н. Мірошниченко] ; МоноЛІТ.Київ : Фенікс, 2016.319 с.

Представлена книга – перша в Україні антологія монодрами, яка виникла завдяки проекту МоноЛІТ (Монолог Література і Театр), яку започаткував драматичний відділ НЦТМ ім. Леся Курбаса. Моноп’єса – це особлива територія, яка нині актуальна в сучасному мистецькому світі, втілення концепції «Людини-Театру» ХХІ століття. Це нова форма драми, яка тільки набирає обертів в Україні. Антологія пропонує низку п’єс в усіх жанрах сучасного мистецтва.

 

Горобець О. О. Постаті з вирію : повісті, нариси / Олександр Горобець. – Київ : Фенікс, 2016. – 175 с. : фот.

Ця книга історичних розслідувань. Це – своєрідне філософсько-психологічне дослідження суті того поняття, яке внесено в підзаголовок твору – чому страшно бути українським народом. У книгу увійшло декілька хвилюючих документальних розповідей про українців, які відстоювали чесноти нашої нації у роки Другої світової війни та в нинішні драматичні часи. Автор переконує всіх, що Україна нині як свічка на пронизливому протязі – або виживе, або погасне. Є в книзі також невідомі сторінки з життя Івана Франка, Юрія Коцюбинського та ін. діячів та відомих постатей, життя яких нерозривно було пов’язане з Україною. Тут, також, можна знайти багато цікавих фактів і життєвих новел. Позаяк все в цьому світі має свою причину і свій наслідок: таємне завжди стає явним. І це якраз той особливий випадок.

 

Кравченко ВІ. Звільнення від «малоросійства» / Валерій Кравченко.Київ : Фенікс, 2017.305, [2] с.

У книжці зроблено спробу з’ясувати, що (чи хто?) перешкоджає формуванні цілісної, згуртованої нації в Україні; в який способ має діяти Центральна влада, щоб наше суспільство було сконсолідоване на основі європейських культурно-цивілізаційних цінностей. Книга висвітлює, також, проблему «малоросійства», як явище нашої дійсності та допомагає читачам пересвідчитися: «малоросійський синдром» має довге коріння, з яким треба боротися наполегливо та винахідливо. Тобто, в кожному розділі видання можна знайти стислу ретроспективу до теми, аналіз суспільно-політичних реалій, так і авторські міркування про пришвидчення етнонаціональних перетворень.

 

 

Мащенко Н. П. Дитя еврейское : [повесть] / Николай Мащенко ; [пер. с укр. Е. Мащенко]. – Киев : Лотос, 2007. –  316 с.

Представлена книга - унікальна документальна подія Великої Вітчизняної війни. Це історія любові, яка спалахнула в вогні жорстокої битви між тими, хто повинен був за законами війни вбивати один одного, а не любити. Герої - радянська розвідниця і майор СС полюбили один одного при смертельній небезпеці для обох, бо тільки любов може врятувати світ. Саме любов рятує одне єврейське дитя від загибелі, ніби воно, дитя - єдиний дар живим від мертвих...

 

 

 

Поетична енциклопедія. Герої Майдану. Т. 1 / [упоряд. О. Федишин ; вступ. сл. М. Д. Вітенко]. – Івано-Франківськ : [Видавець Супрун В. П.], 2016. – 232 с. : іл., портр.

Книжка укомплектована збірками віршів по регіонах України, де проживали полеглі патріоти. Авторами віршів була проведена величезна пошукова і дослідницька робота. Видання містить поетичні присвячення кожному герою Небесної сотні – Герою України, удостоєному ордена «Золота Зірка» чи ордена Героїв Небесної сотні. Видана книга в Івано-Франківську на кошти народного депутата України Шевченка Олександра. 

 

Цвід А. П. Між двох рапір : поезія / Антонія Цвід. – Київ : Фенікс, 2016. – 350, [1] с. : іл. 

У своїй новій книзі Антонія Цвід віртуозно маневрує в магічному царстві слова. Вона активно культивує вірш як емоційний вибух, як згусток міжзоряної поетичної речовини. На міцний образний стрижень видання з вірша у вірш нанизуються надзвичайні, часом приголомшливі тропи. Її громадянська лірика завжди експансивна, образна, як і філософські образи про незбагненну вічність і проминальну мить.

 

Черепанов СЮ. Воскресенье / Сергей Черепанов.Киев : Журнал «Радуга», 2012.173, [1] с. : ил.

Автор за допомогою своєї книжки запрошує повернутися нас в дитинство, щоб дорослими очима вдивитися в ті вже давні події і в тих, хто був поруч тоді. Цікава і легка книга, такий собі склад досвіду і спогадів, який занурює в ті часи, коли ще були трамвайні колії біля Київського зоопарку.

 

 

 

 

Липень, 2017

Друг, О.  Липський гербовник / Ольга Друг. – К. : Либідь, 2016. - 88 с. : іл., портр. - (Cерія "Твій Київ").

За символікою на фасадах деяких пам’яток архітектури та історії, розташованих на Липках – традиційно елітному куточку міста, - непрості долі як  самих будинків, так і багатьох визначних киян.

Для широкого читацького загалу.

  

 

Коробка, Т.  В ефірі Хор Українського радіо / Тетяна Коробка. – К. : Музична Україна, 2015. - 160 с. : іл. 

Книга  «В ефірі Хор Українського радіо» вперше висвітлює історію провідного хорового колективу нашої держави. Понад 80 років активної творчої діяльності, постійна присутність в ефірі найпопулярніших засобів масової інформації, тисячі записів до «Золотого фонду» національної мистецької  спадщини, яскраві концертні виступи, специфіка професійного студійного колективу – все це феномен Хору Українського радіо.

Авторка розкриває багато нових, досі невідомих фактів з історії хору, динамічно й цікаво розповідає про його виконавську творчість, резюмує значення діяльності колективу в житті держави та кожного українця.

Видання розраховане на професійних музикантів, студентів мистецьких навчальних закладів, широке коло шанувальників хорової музики і всіх небайдужих до історії та культури України.

  

Нариси з історії Університету святого Володимира / В.Ф. Колесник [та ін.] ; Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – К. : ВПЦ Київський університет, 2009. - 224 с. : іл., портр.

Нариси присвячуються історії Університету св. Володимира (1834-1920), продовжувачем славних традицій якого є Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Автори з урахуванням досягнень попередньої історіографії, а також нових документів і сучасних наукових підходів відтворюють усі етапи становлення та розвитку Університету св. Володимира, характеризують навчальний процес і науковий потенціал, роль університету у громадському житті.

Для викладачів,  аспірантів, студентів та всіх, хто цікавиться історією освіти, науки і культури.

   

Писаренко, Р. Остановитесь на мгновенье : [историко-архитектурное издание] / Раиса Писаренко ; [фото Р. Писаренко]. – К., 2015. - 608 с. : фотоил.

Цікава книга про нашу столицю. Вражає своєю глибиною та любов'ю  до рідного міста.  Тисячі світлин з історії та культури старого Києва і сучасної забудови знайомлять нас з втраченим та сьогоденним.

Книга буде цікавою широкому загалу читачів – історикам, києвознавцям, екскурсоводам, студентам.

 

 

Червень, 2017  

Дем`яненко С. Архітектурні пам`ятки України = ArchitecturalmonumentsofUkraine / Сергій Дем`яненко ; редкол.: Г. Б. Мунін, Д. С. Вілкова, Є. Т. Смирна [та ін.] ; пер. англ. Д. С. Вілкова. – К. : Агентство по розповсюдженню друку, 2016. – 304 с. : іл. – (Серія «Культурно-історична спадщина України»).

Видання знайомить з найвідомішими архітектурними пам`ятками України (Золоті ворота, Чернігівський колегіум, Свято-Миколаївський собор та ін.). У стислій формі представлено історія, цікаві факти, а також культурна цінність кожного об`єкту дослідження. Книга видана українською та англійською мовами. 

 

Кінорежисер світової слави : [зб. ст.] / [упоряд. і ред. Л. Брюховецька].К. : Логос, 2013. - 213, [2] с. : фотогр., іл.

Своєрідна творчість Довженка, його філософські погляди, життєва і творча доля постійно привертають до себе увагу. Про це засвідчує поява нових досліджень, зокрема, пов’язаних з його раннім фільмом "Звенигора", якому виповнилося 85 років, а також публікації раніше недоступних архівних матеріалів, що проливають світло на факт постійного нагляду секретних служб за Довженком, показують брутальне втручання чиновників у його творчість. До збірника увійшли також огляди праць про Довженка зарубіжних дослідників та науковців України.

    

Костенко В.Анатолій Пашкевич: спогади / Володимир Костенко ; упоряд. Н. Даниленко.К. : Фенікс, 2016.336 с. : іл., портр., фотогр.

Книга присвячена видатному українському композитору Анатолію Пашкевичу. Вона розкриває багатогранну особистість митця за допомогою невідомих документів та фактів його біографії, допомагає зрозуміти як народжувалася пісня та десятки інших шедеврів видатного хормейстера. Дорогоцінною частиною збірки є перлини художнього слова Майстра – прозові і поетичні твори. Крізь призму долі Анатолія Пашкевича висвітлюється правдива панорама української культури минулого століття.

Книга розрахована на широке коло читачів, оскільки колоритно вводить образ митця у наше сьогодення. Вона сприятиме культурному та духовному зростанню співвітчизників.

  

Лесь Курбас: 1906-2016 рр. : бібліогр. довід. / уклад.: В. Шкарабан, М. Іванова ; упоряд. Л. Криворучко. – К. : Фенікс, 2016. – 224 с.

Видання подає вичерпну бібліографію публікацій спадщини Леся Курбаса і матеріалів про його театральну і кінорежисерську, акторську, педагогічну і літературну діяльність на сторінках книжкових видань. Покажчик складається з двох частин: прижиттєвої бібліографії та публікацій і книжкових видань 1961–2016 рр. Кожна частина має свій іменний покажчик.

Довідник адресовано мистецтвознавцям, режисерам, акторам, сценографам, викладачам і студентам мистецьких вузів, працівникам музеїв, видавництв, редакцій, усім, хто вивчає українську культуру. 

 

Травень, 2017 

Абліцов, В. Г. Київ : енциклопедія / Віталій Абліцов. – К. : Фенікс, 2016. – 288 с. : іл., портр.

Кияни – це не тільки ті, хто народився в столиці України, хто почав і продовжує історію давнього міста на Дніпрі-Славуті, але й ті, кого невпинні вітри  історії  розпорошили по всій планеті Земля.

Це переконання сприяло автору пропонованого видання у його спробі нагадати  відомі й відкрити нові постаті й сторінки київського літопису.

  

 

Дробот, В. Л. Мой Киев : избранные стихи о родном городе / Василь Дробот. – К. : Компринт, 2017. - 130 с.

Головна тема цієї книги - місто, що стало для автора рідним і виховало його ...

  

 

 

 

Кудрявцев, Л. О. Наш стародавній Київ : нариси / Лев Кудрявцев. – К. : Фенікс, 2016. - 400 с. : фотоіл.

У книзі викладені дані про найбільш значущі, цікаві в історичному та архітектурному відношенні вулиці та площі.  Крім того, тут зібрано фотографії кінця ХІХ- початку ХХ ст. Ці розповіді доповнюють образ нашого красеня-міста, розташованого на берегах древнього Дніпра.

Видання буде корисне для працівників культури, бібліотек, музеїв, навчальних закладів і широкого загалу читачів. 

  

Київська колекція. Єврейська тема в творах художників України від 50-х років ХХ століття до сьогодення : [альбом] = Kyiv Collection / упоряд. та кер. проекту Леонд Фінберг ; уклад. альбому Діана Клочко ; худож. Пінхас (Павло) Фішель. - [К.] : Дух і Літера, [2015]. - 232 с. : іл.

"Відродження юдаїки, що почалося наприкінці 80-х років минулого століття, викликало й зацікавлення єврейським мистецтвом. Крок за кроком дослідники відкривали фантастичні планети - мистецькі школи, - які були практично невідомі в радянські роки. Згадаємо про ці відкриття, йдучи за історичним часом. Художня секція "Культур- Ліги" -це об’єднання в Києві майстрів, які згодом стали всесвітньовідомими, навколо видавничого проекту їдишської літератури…

…Сподіваюсь, що видання альбому "Київська колекція" (назва запропонована Любою Рапопорт) та проведення однойменної виставки викличуть зацікавлення. Про майстрів та їхню творчість розповідає в післямові до альбому мистецтвознавець Діана Клочко. Звичайно, ми не претендуємо на вичерпне представлення єврейської теми нашою "Київською колекцією". Проте сприймаймо її формування як певний крок в осмисленні цієї теми, за яким будуть продовження". 

 

Майдан від першої особи. Мистецтво на барикадах : щоденник Майдану / [упоряд. Т. Ковтунович, Т. Привалко] ; Український інститут національної пам'яті. – К. : Фенікс, 2016. - 304 с. : фотоіл. 

У збірнику подані фрагменти спогадів очевидців протестних акцій, що  відбувалися в Україні  з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року і названі Революцією Гідності. Інтерв’ю зібрані Українським інститутом національної пам’яті  у рамках проекту «Майдан: усна історія». До збірника увійшли спогади митців, що представляють різні жанри, види та напрями мистецтва. У спогадах творчих людей відображено їхній суб’єктивний досвід пережитого та узагальнені міркування про роль мистецтва у протестних акціях Революції Гідності. Видання покликане сприяти збереженню пам’яті про Майдан та його учасників.

Для дослідників, учителів та всіх, хто цікавиться перебігом подій Революції Гідності.

  

Меїр, Н. Євреї в Києві. 1859-1914 / Натан Меїр ; пер. з англ. Н. Комарової та М. Єгорченко. - К. : ДУХ І ЛІТЕРА, [2016]. - 416 с. : іл.

З ХІХ століття Київ, центр імперської свідомості та православ’я, стає також центром густонаселеної смуги єврейської осілості. Це місто було для євреїв утіленням усіх обіцянок, даних державою, а разом з тим символом обмежень у правах, всіляких перешкод і шовінізму з боку російського царизму.

Ця книга – розповіді про життя та діяльність київських євреїв, єврейських організацій в пізньоімперський період: від 1859 року, коли цар Олександр ІІ офіційно повернув євреям право селитися в цьому місті, й до початку Першої світової війни. На підставі аналізу, опублікованих та архівних матеріалів автор створює широку історичну панораму громадського, соціально-політичного і культурного життя єврейської спільноти у стосунках із сусідами-християнами.

Книга буде цікавою широкому загалу читачів – історикам, києвознавця, студентам.

 

 Квітень, 2017 

Абліцов, В.  Меценати. Україна / Віталій Абліцов. - К. : Літера ЛТД, 2016. - 207 с. : іл., портр.

Пропоноване видання – спроба змінити стереотипи про світ сучасного бізнесу, адже в останні роки все частіше засвідчується участь заможних українців у матеріальній підтримці розвитку культури, науки, мистецтва, тобто їхня благодійна діяльність. Ця книга  ознайомить читачів з історією благодійництва в Україні, із сучасними послідовниками християнської моралі, сформує узагальнений образ нинішніх вітчизняних благодійників і меценатів. Книга складається з двох частин: перша ознайомить з усіма героями видання, друга ж містить ілюстроване есе, в яких докладніше розповідається про «секрет и» бізнесових успіхів сучасних послідовників Мецената, розкривається їхній духовний світ, морально-етичні погляди. Для широкої читацької аудиторії.

 

Гирич, І. Історичний путівник по Києву. Український Київ XIX - поч. XX ст. : культурологічний есей / Ігор Гирич. – К. : Українські пропілеї, 2016. - 710 с.

Книга присвячена історичним місцям Києва, його відомим і маловідомим локаціям, видатним людям, що жили і творили в його межах. Стиль автора, легкий та інформативний, дозволяє відкрити захопливу історію столиці для читачів різного ступеню підготовленості.

  

 

Загребельний, М. Богдан Ступка / М. Загребельний. – Х. : Бібколектор, 2016. - 120 с. 

Річард ІІІ і король Лір, гетьман Мазепа і Тев’є-молочник, Леонід Брежнєв і Тарас Бульба… Це лише невеликий перелік ролей, які зіграв у театрі й  кіно Богдан Ступка (1941-2012) – видатний український актор, лауреат багатьох премій, народний артист УРСР (1980) та СРСР (1991), Герой України (2011), кавалер ордена Ярослава Мудрого V ступеня. У Голлівуді його порівнюють з Робертом де Ніро і Аль Пачіно. В Польщі й Росії вважають своєю зіркою, феноменом, який народжується раз на століття, на що Богдан Сильвестрович відповідав: «Я – український актор! Я собі працюю, а люди називають те феноменом. Треба працювати і чесно ставитися до роботи. Вийти на сцену і зіграти найкраще за всіх…».

 

Малганов, С.  На перехресті двох муз : діалоги в Пущі-Водиці / Станіслав Малганов, Ольга Страшенко. – К. : Науковий світ, 2005. – 207 с. : іл. 

У книзі двох визначних майстрів сучасної української культури  ретроспективно згадується літературно-мистецький процес в Україні другої  половини ХХ- початку ХХІ ст., активними учасниками якого є автори книги. Наводяться багато прикладів незабутнього спілкування з класиками та корифеями української і світової культури. Виклад тексту щирий, жвавий, до певної міри гумористичний, цікавий, але водночас науковий.

Автори книг – кияни, залюблені в своє місто. На сторінках книги постає образ Києва з його мальовничими куточками, такими як: Майдан Незалежності, Хрещатик, Вітряні Гори, Корчувате, колишній Євбаз, Пуща-Водиця… адже переважно там, у санаторії «Пуща-Озерна», створені ці діалоги.

Видання адресоване театральним діячам, освітянам, учням старших класів, студентам, науковцям-мистецтвознавцям, києвознавцям, а також широкому колу читачів.

 

Березень, 2017

Війна і міф. Невідома Друга світова, 1939-1945 / [за заг. ред. О. Зінченка, В. В'ятровича, М. Майорова] ; Український інститут національної пам'яті. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. - 271 с. : іл., портр.

За 70 років, що минули від завершення Другої світової війни, чи ми дізналися всю правду про неї? Багато наших знань досі в полоні міфів, табу та пропаганди.

У книжці – вибрані 50 сюжетів від 15 авторів. Робота істориків ґрунтується на довготривалих дослідженнях та опрацюванні розсекречених документів. Її результати свідчать: ці сюжети - міф. Дізнайтеся про них і ви.

 

Наш Дімаров : статті, інтерв'ю, спогади, листи, присвяти / [упоряд. Є. Дімарова]. – 2-ге вид., випр. -  К. : Фенікс, 2016. - 328 с. : іл., портр.

Книга містить рецензії, спогади й листи, статті та розвідки відомих літературних критиків, літературознавців, присвячені творчості цього видатного українського письменника. До уваги читача великий масив інтерв’ю різних років, спогади дружини – Євдокії Дімарової та його друзів, а також присвяти шанувальників А. А. Дімарова. Це вже друге видання, виправлене.

Книга розрахована на широке коло читачів.

 

1933: "І чого ви ще живі?" / упоряд. Т. Боряк ; Національна академія наук України ; Інститут історії України. – К. : Кліо, 2016. - 720 с.

Працю сфокусовано на такому аспекті Голодомору, як вилучення незернових запасів, їжі й одягу в селян, адже загально усталеною є думка про конфіскацію саме зерна для виконання плану хлібозаготівель. Упорядник на прикладі свідчень, зібраних у різних країнах і роках, наводить читачеві картину тотального охоплення України вилученням будь-чого, що могло  бути використане в їжу: від картоплі і кваснини до жмені квасолі й сушки. Подано аналіз політики радянської влади напередодні та під час Голодомору з точки зору підготовки до конфіскації їжі, іншими словами – позбавлення українського села засобів існування. Оскільки документами є усна історія, то проаналізовано цей вид історичного джерела – загалом та зокрема щодо Голодомору.

Для науковців, політиків, викладачів, студентів, краєзнавців, усіх, хто цікавиться цією трагічною сторінкою нашого історичного минулого.

 

Лютий, 2017

Капустин, В.  За сценой Майдана / Виктор Капустин. – К. : Велес, 2014. - 160 с. : ил.

Капустін Віктор Володимирович - професійний економіст, депутат Верховної Ради України 2002-2005 років, твердий і послідовний прихильник демократії та євроінтеграції країни. Його книга "За сценой Майдана" присвячена найважливішому етапу цього процесу - Помаранчевої революції 2004 року, активним учасником якої був автор.

У книзі глибоко і правдиво зображуються події, що передували і призвели до Помаранчевої революції, її бурхливі, незабутні і хвилюючі моменти, небачений ентузіазм людей, їх готовність до самопожертви, міжнародна обстановка того часу, закулісні переговори, ініціативи влади і опозиції.

Автор розглядає українську революцію як складову частину світового демократичного руху, відстежує шлях України в цьому напрямку протягом її багатовікової історії, аналізує ключові моменти революцій в інших європейських країнах, робить висновок про зумовленість історичних прагнень нашої країни.

 

Facie ad faciem : ілюстрований життєпис Михайла Грушевського . – К. : Либідь, 2016. - 144 с. : іл., портр.

Видання вперше репрезентує найновішу добірку збереженої прижиттєвої іконографії М. Грушевського з музейних, архівних та приватних зібрань, зокрема унікальні, досі маловідомі пам’ятки. Каталог зображень

Михайла Грушевського доповнено ґрунтовними атрибутними описами, які розкривають обставини портретування, датування та долі пам’яток.

У книзі подано біографічний нарис, ілюстрований найцікавішими й найліпше збереженими світлинами, живописними і графічними портретами. З цих образків постає не лише відомий історик і суспільно-політичний діяч, а й звичайна людина в контексті подій її життя – знакових і буденних.

Видання розраховане на широке коло читачів.

 

Хроники революции. Кн. 2 :  январь-февраль 2014 г.  –  [К. : Саммит-Книга, 2015]. - 240 с. : ил.

Книга - унікальний збірник статей, опублікованих в журналі "Вісті. Репортер" в період з січня по лютий 2014 року. Це видання - друга книга з циклу "Хроніки Революції". Перша, "Щоденник Євромайдан", охоплює час до початку 2014 року і складена з обраних статей, опублікованих з листопада по грудень 2013-го. Друга частина присвячена переломному етапу і розповідає вже не про мирний, романтичний Майдан, а про драматичні події в українській історії: розстріли на головній площі країни і появі Небесної сотні, крах режиму Януковича, формування нового уряду, початку конфлікту з Росією і заворушеннях на сході країни . Третя книга з циклу буде включати в себе події, які відбулися з березня 2014 року, - анексія Криму, війна в Донбасі.

 

Січень, 2017

Ермак, Д.  Трамвай на улицах Киева / Д. А. Ермак. – К. : SkyHorse, 2011. - 300 с. : ил.
Почавши свій шлях в кінці позаминулого століття, київський трамвай - найстаріший представник міського пасажирського транспорту - багато десятиліть був основним засобом пересування городян. Він і сьогодні поряд з метрополітеном продовжує грати цю важливу роль. Вдивляючись в далеке минуле, завмерле на рідкісних чорно-білих фотознімках, ми можемо простежити, як і на чому в різні роки і епохи їздили кияни, як разом з транспортом змінювався зовнішній вигляд будинків і вулиць. Пройшовши досить складні етапи становлення і розвитку, трамвай, який органічно вписався в неповторне київське архітектурне середовище, назавжди оселився в тиші мальовничих вулиць вічно молодого зеленого «міста на семи пагорбах».
Книга розрахована на широке коло читачів і буде цікава всім небайдужим до історії Києва та міського транспорту. Видання містить 280 ілюстрацій, значна частина з яких публікується вперше.

Машкевич, С.  Улицы Киева. Ретропутешествие / С. В. Машкевич. – Х. : Фолио, 2015. - 320 с. : ил., фото.
Ця книжка – своєрідна подорож  Києвом у просторі-часі. Кожен із семи маршрутів по місту містить розповідь про історії назв усіх вулиць, якими він пролягає, а також про етапи топонімічної історії Києва. Історичне  дослідження, що базується на документальній інформації із відомих та маловідомих першоджерел, супроводжується літературними фрагментами та численними ілюстраціями.

Нікітенко, Н. Під покровом Оранти / Н. М. Нікітенко. – К. : Либідь, 2016. - 96 с. : іл., портр. – (Серія «Твій Київ»).
Тисячу літ стоїть Софія Київська і тисячу літ вона бентежить душі й думки людей. Про цей собор створено чимало ґрунтовних розлогих праць, на тлі яких ця книжка може видатися лише коротеньким путівником. Однак  не поспішайте з висновками. Прочитайте її. І будете приємно здивовані тим, який потік інформації – історичної, богословської, мистецтвознавчої – Вам відкриється. Ви здійсните незабутню екскурсію Храмом, мандрівку в часі й просторі. Для широкого читацького загалу.


 


Грудень 2016

Галайба В.В. Из жизни губернского Киева : по материалам прессы ХІХ-ХХ вв. / В.В. Галайба. – К. : Skay Hors, 2015. – 320 с. : ил.
«Из жизни губернского Киева» - це ілюстрована енциклопедія дореволюційного Києва, написана відомим істориком і знавцем міста Василем Васильовичем Галайбою.
170 тематичних статей, що увійшли в книгу, супроводжуються більш ніж 400-ми старовинними та сучасними фотографіями, багато з яких публікуються вперше.
У книзі ви знайдете розповіді про значущі пам`ятки Києва, разом з автором пройдетеся по вулицях, площах і парках міста, а також відвідаєте державні та громадські установи, театри, музеї, бібліотеки і навіть деякі міські кладовища.
Книга стане прекрасним подарунком всім любителям київської старовини.

Ігор Сікорський. Від Києва до Коннектикута, від Неба до Небес / за ред. І.В. Шпака. – К. : АДЕФ-Україна, 2014. – 256, [4] с. : іл.
Книга «Ігор Сікорський. Від Києва до Коннектикута, від Неба до Небес». Ретроспектива київського, петербурзького та американського етапів життя і діяльності відомого авіаконструктора, пілота й автора цілого покоління вертольотів І. І. Сікорського дозволяє повною мірою відчути його складний шлях до досягнення мети. А знайомство читача з духовною спадщиною Ігоря Сікорського, викладеною у творі «Небо и Небеса», дає можливість зрозуміти, що джерело його життєвого успіху знаходиться в глибокій і щирій вірі в Бога.
Традиційно ім'я Ігоря Сікорського пов'язують із історією російської або американської авіації. Поляки вважають його своїм співвітчизником. Але мало де можна почути про українське коріння Ігоря Івановича. А в листі ж до Василя Галича, написаному у США 1933-го, він прямо сказав: "У моего рода, который появился в селе на Киевщине, где мой дед и прадед были священниками, чисто украинское происхождение".
Книга стала стала переможцем у всеукраїнському конкурсі «Краща книга України-2015».

Малаков Д.В. Від Кудрявця до Лук’янівки / Дмитро Малаков. – К. : Либідь, 2015. – 80 с. : іл. – (Серія «Твій Київ»).
Порадує читачів нова книжка відомого києвознавця Дмитра Малакова. Як завжди, продовжує знайомити читача з пам'ятками архітектури та історії західної частини міста, пов'язаними з іменами багатьох видатних особистостей.
Буде цікава всім, хто любить Київ і цікавиться його історією.

Образ Богдан (Боб). Київ – Париж : (у пошуках застиглого часу) : роман /Богдан (БОБ) Образ. – К. : Нора-Друк, 2015. – 319 с. – (Серія «Читацький клуб»).
Молодий киянин здобуває освіту в Парижі. Прогулюючись паризькими вулицями, він пригадує Київ і проводить паралелі. Цей роман – своєрідний путівник по романтичних місцях Києва і Парижа, оздоблений дотепними порівняннями, відвертими історіями про любовні стосунки і справжнє кохання.
Для широкого загалу читачів.

Тірі М. Проїздом у Києві / Марсель Тірі ; пер. з франц. Д. Чистяка. – К. : Самміт-Книга, 2016. – 208 с. : іл.
Це автобіографічна розповідь бельгійського солдата про трагічні зимові події 1917–1918 рр., коли Київ був захоплений більшовиками під командуванням Михайла Муравйова. У центрі сюжету відносини молодого Тірі та його українських товаришів. Це розповідь про життя пересічних киян, де персонажі втілюють різноманітні погляди на революцію та боротьбу УНР проти Радянської Росії. Твір сповнений співчуття та пронизаний тонкою іронією. У той же час автор неупереджено описує війну та жорстокість.
Для широкого загалу читачів.

 

Вересень 2016

Источники по истории Курёневских старообрядческих монастырей ХІХ – первой половины ХХ века : сб.  док.  / сост. канд. ист. наук Сергей Таранец ; НАН Украины, Ин-т укр. археографии и источниковедения им. М. С. Грушевского [и др]. – К. ; Куренёвка : [б. и.]. – Т. 2. – 2014. – 388 с.

У другому томі збірника здійснена археографічна публікація 125 документів з історії та культури Куренівського тримонастир’я XIX - першої половини XX ст., виявлених в російських, українських і молдавських державних архівах, а також  23 раніше опубліковані статті і матеріали, 14 спогадів респондентів, отриманих в ході польових досліджень в Вінницькій області. Велика частина документів вперше вводиться в науковий обіг.

Документи в збірнику  представлені п'ятьма групами: документи вищих і центральних органів влади (відносини міністрів, обер-прокурорів Святійшого синоду, прохання, розпорядження, листи, довідки та ін.); документи місцевих органів влади (клятвені обіцянки, доноси, ордера на арешт, протоколи та ін.); матеріали панівної Церкви (статті 60-х і 80-х років XIX ст. М. Попова, П. Ланевського та інших авторів "Про протиборство окружників і неокружників", "Старообрядський чоловічий монастир і жіночий скит в селі Куренівці Ольгопольського повіту" і ін. ); документи і матеріали старообрядницького походження XIX-XX ст.; матеріали історико-географічних і етнографічних експедицій, здійснених укладачем збірки в 1996-2000 роки по старообрядницьких селах Вінницької області (наводиться 14 спогадів старообрядців і місцевих жителів про старообрядців).

Книга цікава буде джерелознавцям, історикам, краєзнавцям та всім, хто цікавиться історією та культурою старообрядництва.

 

Тарковская-Гассанова, Н. С. Династия Тарковских : ист. хроника / Н. С. Тарковская-Гассанова. – К. : Україна, 2014. 397 с.

Представлена книга присвячена видатному режисеру Андрію Тарковському.

Автор досліджує життєвий шлях своїх близьких по крові родичів, які народились в різний час, жили в різних країнах, займались кожний своїми справами, але входили в одну велику династію – польсько-україносько-російський клан Тарковських, який з’єднав в собі вісім поколінь неординарних талановитих людей.

У кожного покоління своя доля, свої випробування. Багатьом з роду Тарковських довелось пройти крізь жахи повоєнних років, голодомору, сталінського геноциду, Другої світової війни, а в роки хрущовської «відлиги», брежневського застою, горбачовської перебудови відчувати себе дисидентами, людьми, що постійно шукають свою «заповідну зону» - місце здобуття справжнього.

Глава 8 пропонованої книги, розповідає про київську гілку родини Тарковських.

Книга розрахована на широкий загал читачів.

 

 Серпень 2016

Захаревич, М.  Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка : динаміка соціокультурних перетворень 1920-2001 років : [моногр.] / Михайло Захаревич. – К. : Зерно, 2016. - 358 с. : іл., портр.

У монографії на раніше неоприлюднених документах, матеріалах і прикладах комплексно досліджено тернистий шлях франківської сцени: реставровано біографію першої сцени України, розглянуто історію політичного тиску тоталітаризму на мистецтво й водночас внутрішнього протиборства театру. Окремий розділ монографії присвячено постаті Сергія Данченка і новому етапу існування колективу.

Для наукових працівників, викладачів і студентів закладів культури і мистецтва.

 

Київ [Електронний ресурс] : історична енциклопедія, 1917-2000 / [авт.-упоряд. О. Бойко та ін.]. – К. : 3 Media, 2002. - 1 комп'ютерний диск.

Енциклопедія присвячена історії Києва від Лютневої революції (1917) до 2000 р. Цей проект є органічним продовженням електронного видання «Київ. Історична енциклопедія» з найдавніших часів до 1917 р. Обидві частини енциклопедії є досить самостійними і складають унікальну дослідницьку працю, яка не має аналогів ні серед друкованих, ні серед електронних видань.

У статтях енциклопедії поєднано популярний виклад і наукову достовірність. В роботі користувачам допоможе зручна пошукова система, а вишуканий дизайн зробить Ваше дозвілля ще приємнішим.

В енциклопедію ввійшли 1800 ілюстрованих статей та довідок із яких, 800 біографій видатних киян та гостей міста, 170 довідок про історичні частини та місцевості Києва, 400 описів архітектурних пам'яток та визначних споруд, 35 карт-реконструкцій міста та його околиць, 350 статей про різноманітні аспекти життя міста, 35 розповідей про найбільш значні події київської історії, 2000 ілюстрацій, а також стислий нарис історії Києва.

 

Щоб жити. Розуміючи Київ : благодійна книга спогадів. – К. : Самміт-Книга, [2015]. - 192 с. : іл.

Ця книжка – робота двадцяти двох літніх авторів. Їхні розповіді, історії, унікальні спогади стали своєрідним літописом Києва минулого століття. Це життя з перших вуст – саме таке, яким його бачили та відчували прості мешканці. У книжці ви знайдете неймовірно цікаві та емоційні історії про дорогі серцю найстарших киян місця столиці. Вони прекрасно передають атмосферу Києва різних років – від довоєнних 30-х до пострадянських 90-х. Кожен розділ книги – це окремий фрагмент історії, який розкриє перед читачем розвиток міста, зміну епохи, поглядів киян…

 

Травень 2016

 Дом Булгакова / [под общ. ред. Л.В. Губианури] ; Музей истории Киева ; Литературно-мемориальный музей М. Булгакова ; Центральный государственный исторический архив Украины, г. Киев. – К. : ВАРТО : [Сидоренко В.Б.], 2015. - 304 с. : ил.

Книга «Дом Булгакова» - плід багаторічної роботи наукових співробітників Літературно - меморіального музею М. Булгакова в Києві. Автори відтворили київський період життя сім'ї Булгакових, використовуючи раніше не опубліковані документи, серед яких архів Н. А. Булгакової-Земської, її щоденник, матеріали сімейної хроніки, листи. У книзі також розповідається про історію створення музею в легендарному будинку №13 на Андріївському узвозі, про його будні і свята.

 

Макаров, А. Рождество и Новый год в старом Киеве : из истории святочных обычаев / Анатолий Макаров. – К. : СкайХорс, 2015. - 208 с. : ил.

Святки виникли в незапам'ятні часи і до сих пір не втратили свого хвилюючого значення. З настанням Різдва і Нового року якась смуга нашого життя залишається в минулому, починається відлік нового часу, а разом з тим з'являються плани і мрії.

У дні Новоліття навіть самі клопітливі, вічно стурбовані повсякденною метушнею люди хоч на хвилинку замислюються про минуле і майбутнє. Для когось Новий рік - джерело радості та чудових спогадів. Інших він втягує в смуток. За старих часів така різниця в новорічних настроях була відчутнішою, ніж в наші дні. Тому тоді існувало два умовних алегоричних персонажа святочних святкувань: Дід Сатурн втілював печаль і нудьгу Новоліття, а Різдвяний дід приносив з собою радість і надії на краще майбутнє. Драматизм настроїв і звичаїв старого і сучасного Новоліття раніше або взагалі не привертав уваги дослідників або тільки частково потрапляв в поле їх зору. У пропонованій книзі ці та інші цікаві моменти наших святочних переживань вперше знайшли своє гідне місце.

Читача чекає безліч кумедних подробиць про старовинні святкові розваги, частування і привітання, а також несподівані гіпотези про походження і значення тих чи інших святочних традицій.

 

Флорівський жіночий монастир у Києві : [альбом : історичний нарис] = Флоровский женский монастырь в Киеве / [авт.-упоряд. О. Крайня]. – К. : Антиквар, 2015. - 112 с. : іл.

У виданні використані матеріали з фондів Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, Центрального державного історичного архіву України м. Києва, Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім. Вернадського, Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного, Центрального державного кінофотофоноархіву  України ім. Г. С. Пшеничного, Державного архіву Київської області. В роботі наведено цитати й відтворено опубліковані іконографічні джерела з видань, зазначених у списку рекомендованої літератури. Чимало використаних фотографій зроблено власноруч черницями монастиря, а також співробітниками Національного Києво-Печерського заповідника, прихильниками і прочанами давньої чернечої оселі.

 

Квітень 2016

Кальницкий, М. Почтовая площадь - ворота Подола / Михаил Кальницкий. - К. : ВАРТО : [Сидоренко В. Б.], 2015. - 96 с. : ил.  
Книга «Почтовая площадь - ворота Подола» відкриває нову серію «Київська мозаїка» видавництва «ВАРТО».  Підбірка різноманітних фактів про Поштову площу , підкріплена численними ілюстраціями, дозволить читачам отримати яскраве і всебічне уявлення про місце цієї площі в розвитку київської архітектури, промисловості, річкового і сухопутного транспорту, про її духовне і культурне значення.

 

Малаков, Д. Між Бульваром і Кудрявцем / Дмитро Малаков. - К. : Либідь, 2015. - 80 с. : іл. - ("Твій Київ").
 Ця книжка запрошує читача оглянути район Києва, майже обійдений увагою дослідників. Проте він вельми цікавий і своїм архітектурним розмаїттям, і пам’яттю про багатьох визначних киян.
Для широкого загалу.

 

 

Степанец, К.  Малые реки Киева и их исследователи / Кирилл Степанец. - К. : ВАРТО : [Сидоренко В. Б.], 2015. - 104 с. : ил.  
Книга «Малые реки Киева и их исследователи » - друга в серії «Київська мозаїка» видавництва «ВАРТО» . Видання розповідає про відомі та маловідомі київські струмки  і ріки, від легендарної Почайни до маленьких річечок Лівобережжя. Різноманітні літописні, історичні, а також сучасні факти, отримані за допомогою дигерів - дослідників підземних колекторів, допоможуть читачеві більше дізнатися про малі водотоки Києва, їх географію та топоніміку.

Березень 2016

Белічко, Н. Георгій Малаков : життя і творчість / Наталія Белічко, Дмитро Малаков. – К. : Мистецтво, 2015. - 223 с. : іл., портр.

У виданні вперше так повно репрезентовано творчий доробок видатного українського графіка, заслуженого художника України Георгія Васильовича Малакова (1928-1979). Його правдиво-документальні станкові аркуші про події Другої світової війни, влучні екслібриси, дотепні твори на теми середньовіччя, поетичні пейзажні акварелі, оригінальні ілюстрації до літературних творів українських та зарубіжних письменників, зокрема унікальні графічні роботи до «Декамерона», стали визначною сторінкою українського образотворчого мистецтва другої половини ХХ століття.

Деякі твори митців публікуються вперше.

З величезною любов'ю книгу підготували автори: брат Георгія Малакова, видатний історик Дмитро Васильович Малаков і відомий мистецтвознавець, професор Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури Белічко Наталія Юріївна.

Розраховано на спеціалістів та широке коло читачів.

 

Київський академічний театр оперети : 75 років! : [кат.] / [О. Когут та ін.]. - [К.] : [Б. в.], [2010]. - 200 с. : іл.

Протягом 75-ти плідних творчих років на сцені Київської оперети були втілені кращі зразки світової класики, які й сьогодні користуються успіхом у театральної громади. Сьогодні Київська оперета  є гідним представником на європейській мистецькій арені, адже через свою творчість театр долучає численних зарубіжних глядачів до нашої національної культури. Його колектив творчо зростає, плекає нові імена, які в подальшому також гідно увійдуть до золотої книги історії українського театру.

 

Кузнєцов, А. В. Бабин Яр : [роман-документ] / Анатолій Кузнєцов ; [пер. з рос. С. Батуріна]. – К. : Самміт-Книга, [2012]. - 352 с. : фотоіл. 

Автор книги Анатолій Васильович Кузнєцов народився та виріс у Києві, на Куренівці, неподалік від великого яру, назва якого свого часу була відома тільки місцевим мешканцям: Бабин Яр. Перед війною це було місце дитячих забав. Більш ніж 2 роки воно було забороненою зоною, з дротом під високим струмом, з табором, на заслонах якого було написано, що по кожному, хто наблизиться, буде відкрито вогонь.

 Далі відразу, в один день, Бабин Яр став відомим усьому світу.

Кожного дня тут розстрілювали євреїв, росіян,  українців…

Про цю книгу краще за все сказати словами самого автора: «Я пишу так, начебто присягаюся за юридичне свідчення на найвищому чесному суді і відповідаю за кожне своє слово. У цій книзі оповіджено тільки правду – ТАК ЯК ЦЕ БУЛО».

 

Мистецтво Київської Русі  = Art of Kyivan Rus / [авт.-упоряд. Г. Івакін]. – К. : Мистецтво, 2015. - 304 с. : іл. 

Мистецтво Київської Русі належить до видатних явищ світової середньовічної художньої культури. Хронологічно цей період охоплює Х-ХІІІ століття – час розквіту давньоруської держави, яка внаслідок об’єднання навколо Києва всіх східнослов’янських племен. У виданні репрезентовано унікальні пам’ятки давньоруського зодчества, вражаючі мозаїки та фрескові розписи, гармонійні образи іконопису, знамениті мініатюри,  довершені взірці різьбленої пластики та декоративно-ужиткового мистецтва. Ці високі здобутки духовної і матеріальної культури минулого захоплюють і надихають на творчі звершення сучасників.

Розраховано на істориків, архітекторів, мистецтвознавців і широке коло читачів.

 

Сорока, Ю. В.Зустрінемось у Києві : [вибрані твори] / Юрій Сорока. – К. : Поліграфсервіс, 2015. - 296 с.

Вибрані твори Юрія Сороки присвячені похідним групам і діяльності націоналістичного підпілля в Києві в 1941-1943 роках. Ця тема проходить через усі розділи книжки: драматургію, наукові дослідження, критику. Історичне дослідження «Театр ОУН. 1940» розповідає про бойовий Театр Вогняної Доби під керівництвом видатного режисера Анатоля Демо-Довгопільського, що діяв на українських землях, які залишилися в складі Польщі.

У книжці також вміщено кіносценарій про Олександра Довженка та одне з останніх інтерв’ю з Сергієм Параджановим.

 

 

 

Січень 2016

Гирич, І. Б. Київ : люди і будинки / Ігор Гирич. – К.: Либідь, 2015. - 432 с. : іл.

Вигадлива мандрівка нашою столицею репрезентує калейдоскоп визначних осіб і прикметних під історико-мистецьким оглядом будівель. Акцентовано на внескові  у формування українського обличчя Києва тих постатей, хто боронив самобутнє місто від великодержавної культурної експансії. Завдяки висвітленню історичної взаємодії спільноти (“люди”) і урбанізованого простору (“будинки”) видатні імена вписано в неповторний київський ландшафт, що унаочнено безліччю оригінальних світлин.

Для широкого читацького загалу.

 

"Згадайте, братія моя..." : Київ Тараса Шевченка / Т. Чуйко [та ін.] ; [перед. слово Д. Стуса]. – К. : Либідь, 2015. - 256 с. : іл., портр.

Які особистості оточували Тараса Шевченка під час його приїздів до Києва – міста, котре він щиро любив та оспівував як поет і художник? Близько 40 нарисів розкривають життєвий шлях тих, кому випало бути друзями, колегами, а то й недругами національного генія.  Численні ілюстрації дають уявлення про тодішнє обличчя Києва.

Для широкого загалу.

 

 

 

Марголіна, І. Є. Оповиті серпанком забуття. Живопис українських художників у Кирилівській церкві / Ірина Марголіна. – К. : Либідь, 2015. - 143 с. : іл.

Книжка відомої київської дослідниці присвячена належно не вивченому й не оціненому живопису видатних і малознаних українських митців XIX ст. в Кирилівській церкві. Містить нові матеріали, документи, факти, цікаві гіпотези щодо творчості у цьому храмі І. Селезньова, Х. Платонова, С. Гайдука, М. Климанова, М. Кузнецова та інших митців, доробок яких досі залишався в тіні шедеврів М. Врубеля. Видання багато ілюстроване.

Для широкого читацького загалу.

 

Нікітенко, Н. М. Бароко Софії Київської / Надія Нікітенко. – К. : Либідь, 2005. - 271 с. : іл.

Софія Київська перебуває в епіцентрі національної історії впродовж більш як тисячоліття. Софію традиційно розглядають як києворуську пам’ятку, проте вона є також унікальним історичним джерелом щодо доби Бароко. Авторка відкриває читачеві Софію Київську в незвичному ракурсі – як грандіозну пам’ятку цієї доби, пов’язаної з доленосними для народу України періодами Могилянського відродження і розбудови національної держави – Гетьманщини. Книжку багато ілюстровано: тут і види архітектурного комплексу Софії, і зразки її монументального та станкового живопису, і раритети собору….

Для широкого читацького загалу.

 

Успенський собор : [альбом] / [Любомир Михайлина та ін.] ;[пер. англ. підписів під ілюстраціями О. Черняхівської]. - [К.] : Балтія-Друк, [2015]. - 200 с. : іл.

У книзі висвітлено історію Успенського собору  – головної святині Києво-Печерської лаври. Розглядаються етапи його будівництва і відновлень після неодноразових руйнувань, розповідається про відомих особистостей, які знайшли свій останній спочинок під склепінням собору.

Окремі розділи присвячено монументальному живопису та ризниці Успенського собору, переважна більшість речей якої має велику історичну та художню цінність. Йде мова про непросту долю об’єктів, що перебували у ризниці на початку ХХ ст. Лише частина з них наразі зберігається у фондовій колекції Заповідника. Завдяки наданим описам і ілюстраціям читач отримає уявлення про скарби лаврської ризниці. Багато з них було вкладено видатними політичними і релігійними діячами, зокрема митрополитом Петром Могилою, гетьманами Богданом Хмельницьким, Іваном Мазепою, Іваном Самойловичем та ін.

 

 

2015 рік

Галузинская, В. С. Феномен Патона. Портрет в интерьере двух столетий : документально-художнє вид.  / Виктория Галузинская. – К. : Наук. думка, 2010. - 263 с. : фотоил.

Книга присвячена видатному українському  вченому, президенту НАН України, директору одного із найбільших у світі науково-дослідних інститутів академіку Борису Патону. Вона – про витоки його життєвого і наукового шляху, «чудо» його працездатності, про те, як створювався могутній український науковий центр – Академія наук, як Борису Євгеновичу вдалося зберегти його у важкі часи суспільних перетворень.

Для широкого кола читачів.

 

 


Життя в мистецтві. Художниця В.І. Бура-Мацапура : документально-художнє вид.   / [упоряд. Т.М. Мацапура ; передм. Д.В. Нікітіна]. – К. : ПУЛЬСАРИ, 2014. - 152 с. : іл.

Книга знайомить читача з життям і творчістю художниці Віри Іванівни Бури-Мацапури(1900-1991). Серед малюнків бачимо: студентські роботи, краєвиди України і Полтави. Становлення її як художника-графіка відбувалося у 20-30-х роках. Також у цій книзі відтворено роботи 40-60-х років ХХ століття. Спогади, якими починається кожний розділ, описують навчання і подальші творчі зв’язки з Київським художнім інститутом.

Видання цікаве мистецтвознавцям та широкому загалу людей, небайдужих до мистецтва. В книзі вміщено понад 100 малюнків художниці.

 

Національній музичній академії України імені П.І. Чайковського 100 років  : наук.-поп. вид. / [авт.-упоряд. В. Рожок]. – К. : Музична Україна, 2013. - 544 с. : фотоіл., портр.

Видання присвячено сторічному ювілею славетного вищого навчального закладу – Київської  консерваторії, нині Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського. Уперше узагальнено феномен складного творчого поступу провідної музичної інституції держави, відтворено правдиву картину її історичного розвитку – від заснування, становлення до визначних звершень останніх десятиліть. Сторічний період розвитку музичного закладу актуалізує унікальний досвід формування вітчизняної мистецької освіти, етапи його періодизації. Уперше знайдено й досліджено значний обсяг джерельного матеріалу, що уможливило репрезентацію безперервного історичного творчого шляху багатьох поколінь непересічних музикантів-виконавців, педагогів, композиторські та наукові школи високого художньо-професійного рівня.

 

 

Приходько, В. С. ДВРЗ :  літ.-публ. вид.  / В.С. Приходько. – К. : [Новий друк], 2011. - 152 с. : іл.

Йтиметься начебто про типовий  мікрорайон на околиці Києва, що виник біля одного із заводів. Створення схожих житлових масивів за участю великих підприємств було поширеним явищем на теренах колишньої великої країни. Крім виробництва,  підприємства забезпечували життєдіяльність мікрорайонів в усіх її аспектах і виконували виховні функції. Побудова таких відносин – радше вимога часу, ніж радянський винахід, бо спроба впливати на  суспільні процеси промисловими корпораціями спостерігалася в 50-ті роки минулого століття і в інших країнах. Неоднозначно оцінюється той досвід і тепер, бо втілення будь-якої ідеї в життя залежить від людей, які ту ідею втілюють або користуються нею. Отже, ця розповідь саме про них.

 

Фольварочний, В. І. На висоті орлиного лету : роман-хроніка : літ.-худ. вид.  / Василь Фольварочний. - Чернівці : Букрек, 2015. - 427 с. : іл., портр.

У романі-хроніці «На висоті орлиного лету» відомого українського письменника Василя Фольварочного простежується формування в глибоко віруючій хліборобській сім’ї  унікальної особистості, легендарного співака, героя України, академіка, народного артиста України Дмитра Михайловича Гнатюка, чий голос зачарував слухачів усіх континентів світу.

У взаєминах з родиною, колегами, композиторами і письменниками, державними діячами і загалом прихильниками співак постає як великий патріот України, що слідує заповіту батьків – творити добро на землі. В книзі вміщено спогади, сповіді та роздуми митця-громадянина, а також захоплюючі розповіді колег та друзів про нього у дзеркалі часу.


Гирич, І.  Магдебурзьке серце Києва / Ігор Гирич. – К. : Либідь, 2014. - 88 с. : іл. - (Твій Київ).

Поділ із цілковитою підставою іменують магдебурзьким серцем Києва, шануючи ознаку нашої традиційної європейськості. Багатий на фактаж і яскраві постаті культурологічний нарис історика І. Гирича – одна з розвідок серії «Твій Київ». Книжку ілюстровано архівними світлинами й сучасними зображеннями пам’яток унікального історичного району столиці.

Для широкого загалу читачів, залюблених у Київ.

 

 

Гирич, І.   Під захистом святого Володимира : університет та його околиці   / Ігор Гирич. – К. : Либідь, 2014. - 80 с. : іл. - (Твій Київ).

Ця книжка є своєрідною лоцією для мандрівця із найцікавіших районів старого Києва – університетськими кварталами. Місцевість, де в ХІХ ст. постали споруди Університету святого Володимира, приваблює не лише своїм архітектурно-мистецьким обличчям: вона зберігає безцінну історичну пам’ять. Саме в околицях університету кристалізувалося громадське життя України модерного часу, саме тут формувалася новітня українська інтелектуальна еліта. Про це й розповідає автор, прямуючи разом із читачем чудовими вулицями Паньківщини, бульваром Шевченка та прилеглими до нього кварталами.

Для широкого читацького загалу.

 

Дятлов, В. Печерне урочище Церковщина / Владислав Дятлов. – К. : Либідь, 2015. – 88  с. : іл. - (Твій Київ).

Печерне урочище Церковщину знає навіть мало хто з киян – попри багату на події 900-літню історію цієї визначної  пам’ятки. Церковщина зберігає унікальні печери давньоруського Гнилецького монастиря. На відміну від лаврських печер, Гнилецькі не зазнали перетворень у XVII-XIX ст. Із Церковщиною пов’язано імена прп. Феодосія Печерського, митрополита Євгенія (Болховітінова), історика М. Максимовича та багатьох інших відомих діячів.

Для широкого загалу.

 

Марголіна, І. Таємниці дорогожицьких пагорбів / Ірина Марголіна. – К. : Либідь, 2014. - 80 с. : іл. - (Твій Київ).

Кирилівська церква – перлина культури Стародавнього Києва. Визначна архітектурна і мистецька пам’ятка ХІІ ст. зберігає чимало таємниць, розкрити які, бодай частково,  допомагає залюблений у нашу історію погляд фахівців, що запрошує подивитися на храм і пов’язані з ним події небайдужими очима.

Для широкого читацького загалу.

 


Боженко, С. Родом з Микільської Слобідки : документально-художнє вид.  / Святослав Боженко; упоряд., вступ. слово, комент.  Д. В. Малаков. – К. : ПУЛЬСАРИ,  2015. - 104 с. : іл.

У книзі йдеться про долю родини українських інтелігентів, яким судилося пережити революційні потрясіння, більшовицькі репресії, нацистську окупацію рідного Києва, тяжку працю в Німеччині, повоєнні табори переміщених осіб, а наостанку пожити за океаном.

Для широкого  читацького загалу.

 

Кошкіна, С. Майдан. Нерозказана історія : головне розслідування подій Революції  Гідності  : публіцистичне вид. / Соня Кошкіна. – К. : БРАЙТ СТАР ПАБЛІШИНГ,  2015. - 394 с. : фотоіл., портр.

У цій книзі зібрані відверті інтерв’ю з головними персонажами тієї історичної зими. Персонажами, що перебували по обидва боки барикад.

80 відсотків контенту є унікальним – дані та свідчення очевидців публікуються вперше. Завдання – максимально точно реконструювати події, насамперед кулуарні, процеси, які були приховані від очей тих, хто мерз на площах, але які безпосередньо вплинули на результат Революції Гідності.

 

Кучерук, О.  Пам'ятник П. Столипінові у Києві  : науково – художнє вид. / Олександр Кучерук.  – К. : Задруга,  2012.  -  48 с. : іл. – (Київські пам’ятники).

На основі маловідомих і невідомих документів та фактів відтворено історію спорудження та ліквідації пам’ятника російському державному діячеві П. Столипінові у Києві. Розрахована на усіх, кого цікавить історія Києва, доба революційних потрясінь і перетворень початку ХХ століття.

 

 

Соченко, В.   Церква Богородиці Десятинна в Києві : науково-популярне вид.  / Віктор Соченко. – К. : Мистецтво, 2014. - 224 с. : іл.

У виданні висвітлено проблему відродження пам’яті про перший кам’яний монументальний храм Київської Русі – церкву Богородиці Десятинну, зведену в Києві в кінці Х ст. після  прийняття християнства в Київській Русі. На основі аналізу історичних передумов, наукових джерел,  результатів археологічних досліджень ХІХ-ХХІ століть та виконання комплексних досліджень автора, запропоновано концепцію збереження і музеєфікації залишків Десятинної церкви, а також архітектурно-проектні пропозиції можливого увічнення пам’яті про цей унікальний храм та ревалоризацію визначного історичного місця стародавнього Києва.

Розраховано на фахівців, широке коло читачів та усіх, хто цікавиться монументальним зодчеством Київської Русі.


Шевченко, Т. Г. Кобзар : 1840 : тексти позацензурного прим. ”Кобзаря” 1840 р. (за сучасним правописом) / Тарас Шевченко; [упорядкув. текстів, передм., прим. С. А. Гальченко]. - Факсим. відтворення вид. 1840 р. – К. : Дніпро, 2014. - 256, [1] с., [1] арк. портр. - (Програма ”Українська книга”) - Факсим. відтворення вид. : с. 1-117. - Вих. дані ориг. : СПб. : Тип. Е. Фишера, 1840.  –  (Т. Шевченко – 200). Випущено на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України за програмою «Українська книга» 2014 року.

Перше видання «Кобзаря» (1840) – це збірка із восьми поетичних творів, з якою молодий художник Тарас Шевченко став відомим поетом з України. На стадії підготовки до друку рукопису із нього було знято підзаголовок «Малороссийские песни и стихотворения» і «Кобзар» отримав статус українського (а не малоросійського) народу, а його двадцятишестирічний автор здобув визнання талановитого українського поета. Серед численних видань і перевидань  «Кобзаря» найдорогоціннішим є перше, яких збереглося кілька примірників, а тому факсимільне відтворення одного з них, що зберігається в Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, із паралельним відтворенням текстів за сучасним правописом та поповненням фрагментів тексту, вилучених царською цензурою, - це реальне наближення до першоджерел Шевченкового слова.

 

Біобібліографія президента НАН України  академіка НАН України Б. Є. Патона / [авт. вступ. ст. І.К. Походня, В.К. Лебедєв ; відп. ред. І.К. Походня]. – К. : Наук. думка, 2008. - 625 с. : фотоіл.

У книзі висвітлено основні етапи життя, наукової, науково-організаційної та громадської діяльності видатного українського вченого в галузі зварювання, металургії й технології металів,  матеріалознавства, видатного суспільного діяча й талановитого організатора науки, академіка Національної академії наук України, Академії наук СРСР, Російської академії наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки УРСР, двічі Героя Соціалістичної Праці СРСР, Героя України, учасника Великої Вітчизняної війни, ліквідатора аварії на ЧАЕС Бориса Євгеновича Патона. Покажчик  друкованих праць знайомить читача з науковим доробком  ученого. Для наукових працівників і всіх, хто цікавиться історією вітчизняної науки і техніки.

 

Коли співає душа... : зб. поезій / [упоряд. - читацька рада бібліотеки ім. В. Чкалова Солом'янського району м. Києва]. – К. : Політехніка, 2005. - 103 с.

У цій книжці вміщено твори поетів-аматорів з кола читачів бібліотеки ім. В. Чкалова  Солом'янського р-ну м. Києва. Автори  поезій – представники різних поколінь та професій, усіх об’єднує прекрасне прагнення передати в  поетичному слові  свої думки та почуття. Їхні вірші ваблять, адже вони щирі, відверті та безпосередні.