НОВИНИ ТА ПОДІЇ

Мистецька історія Галини Севрук

27-07-2020 Сьогодні у прямому етері історик й мистецтвознавець Анатолій Горовий вів мову про Галину Севрук – київську художницю, кераміста-монументаліста, учасницю Клубу творчої молоді (1960–1964). Пані Галина народилася 18 травня 1929 року в Самарканді, Узбекистан. Її творча особистість постала в розпал тоталітарного режиму. Лектор розповів про славний рід Григоровичів-Барських, з якого і походить Галина Севрук.

Анатолій Горовий детально розповів про вітраж «Шевченко. Мати», який 1964 року у вестибюлі червоного корпусу КНУ ім. Тараса Шевченка створила Галина Севрук у співавторстві Аллою Горською, Опанасом Заливахою, Людмилою Семикіною та Галиною Зубченко до 150-річчя Тараса Шевченка. Скликана після цього комісія кваліфікувала цей вітраж як ідейно ворожий, тож він був знищений адміністрацією університету.

Пані Галина належить до покоління шістдесятників. Працювала в кераміці, мозаїці, графіці. Автор керамічних пано з української історії й міфології, зокрема «Ярославна» (1964), «Лада» (1968). 1963 року Галина Севрук створила перший значний монументальний твір у техніці набірної мозаїки «Лісова пісня», а ще через рік — панно «Лілея». Художниця є автором понад 500 камерних керамічних пластів з історії України (образи Ярославни, козака Сірка, дочки Ярослава Мудрого — королеви Франції Анни) та понад 30 монументальних керамічних панно в архітектурних спорудах Києва, Чернігова, Одеси, Алушти тощо.

Художниця більше працює в глині без широкого використання полив, вводить колір як доповнення. Вироби Галини Севрук відзначаються красивим силуетом, високою культурою пластики і колориту, ясністю художнього образу. У прямому етері глядачі мали змогу оглянути відеодемонстрацію робіт Галини Севрук. Знаменити є її графічні роботи з назвою «Медитація». Вона є також автором гротескних робіт, пластів на козацьку тематику.

Анатолій Горовий наголосив, що  ім’я Галини Севрук в українському мистецтві, зокрема в кераміці – явище непересічне, яскраве, самобутнє. Як особистість, вона виросла через генетичну пам’ять звичного з дитинства українського побуту й фольклору, завдяки мистецькому духові рідного дому, через добру науку батьків та своїх родичів – Григоровичів-Барських.

Прямий етер з Анатолієм Горовим можна переглянути на YouTube