НОВИНИ ТА ПОДІЇ

День хрещення Київської Русі – України

24-07-2020 28 липня в Україні відзначають 1032-гу річницю Хрещення Київської Русі-України. Це державна пам’ятна дата, що відзначається щорічно – у день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира, відповідно до Указу Президента України Віктора Ющенка від 25 липня 2008 року № 668/2008 «Про День хрещення Київської Русі–України». Тоді глава держави підкреслив значення православних традицій в історії і розвитку українського суспільства.

Дату обрано не випадково. За переказами, саме в цей день 988 року князь Володимир, син князя Святослава, прийняв історичне рішення про хрещення Русі та хрестився сам з дружиною. При хрещенні він отримав ім’я Василь. А за дійство, яке відбулося у водах Дніпра, коли хрещення прийняли усі, люди стали звати князя «Великим».

За свідченням літопису, масовий обряд хрещення киян у Дніпрі перетворився на велелюдне свято. Того дня у водах давнього Борисфена було потоплено статуї язичеських ідолів.

На місцях колишніх святилищ князь Володимир наказав збудувати Божі храми. Всього за час його правління у Києві було зведено понад 400 церков і монастирів.

У храмах богослужіння здійснювалося за православним чинонаслідуванням на зрозумілій народу рідній слов’янській мові, за тими книгами, які ще за століття до того були перекладені з грецької на слов’янську святими рівноапостольними братами Кирилом і Мефодієм.

У момент першого хрещення нашого народу князем Володимиром, народилася східнослов’янська православна цивілізація. І саме Київ став містом-основоположником історичної, культурної, моральної й духовної епохи в житті всіх слов’янських народів, центром християнства, центром духовного збагачення.

Варто зазначити, що прихід християнства в Київську Русь пов’язаний з княгинею Ольгою, яка була бабусею Володимира. У 954 році княгиня здійснила паломництво до Константинополя, де вона прийняла святе хрещення, отримавши церковне ім’я Олена, а хрещеним батьком став імператор Костянтин. Ольгу вважають покровителькою православної віри. Завдяки її діяльності на Русі почали будувати храми, встановлювати хрести і знищувати язичницьку символіку.

Хрещення Русі князем Володимиром було продовженням тривалого процесу християнізації Київської Русі.

Отже, Русь, прийнявши християнство, змогла наблизитися до надбань європейської культури, тим самим поглиблюючи і розвиваючи свою власну.

Пропонуємо для ознайомлення книжки з фонду бібліотеки:

Козловська, О. Д. Розслідування підробки історії Русі. Правда проти Кривди / Івалон Ольга Козловська. – Київ : ФОП Стебеляк, 2018. – 223 с. : іл., портр.

З цією незвичною і захоплюючою книгою читач порине в історичну мозаїку, до складу якої входять різні факти і зауваження: про історію пам’ятника Хрещенню киян у річці Хрещатик, про Хрещатий курган і сусідній курган Варрави, про ікону Божої матері на Ближніх печерах із явленням її у неопалимій купині, про виготовлення шовку в давнину в Київській області, яка місцевість називалась «Китай» в давнину, про часи Потопу з Дніпром-окіяном, про печери Лаври і Михайлівського Златоверхого, про прадавні цивілізації і їхній реальний спадок тощо.

 

Бабинський, А. Історія УГКЦ за 90 хвилин / Анатолій Бабинський. – Львів : Свічадо, 2019. – 160 с. : іл., мапи, портр.

«Історія УГКЦ за 90 хвилин» – це нове популярне видання, яке в доступній формі описує історію Української Греко-Католицької Церкви від початків християнства на території України до сьогоднішнього дня.

Книжка написана в стилі «просто про складне» – для того, щоб той, хто мало знайомий з історичним шляхом українських греко-католиків, зміг охопити цілісну картину перебігу подій за досить короткий час. Текст книги доповнено оригінальними цитатами відповідних епох, а також відповідними картами, які покликані допомогти читачеві «відчути» і «побачити» цю непросту історію.

 

Герасимчук, А. А. Русь-Україна : факти і сенсації / Анатолій Герасимчук, Григорій Таргонський ; [ред.-упоряд.
А. Герасимчук]. – Київ : [ТОВ "Інтерконтиненталь-Україна"], 2015. – 224 с. : іл., портр.

Сьогодення не є відірваним від минулого, воно виростає із цього минулого і спирається на нього. Книга «Русь-Україна. Факти і сенсації» повертає українському народові його справжню історію, правдиву, не викривлену і не спотворену на догоду будь-яким панівним режимам – чи то царському, чи то імперському, чи то радянському. Видана двома мовами науково-публіцистична книга дає зрозуміти, де є справжня Русь і звідки вона починалася.

 

Аркас, М. М. Історія України-Русі з малюнками / Микола Аркас ; [упоряд. Р. Коваль] ; Бібліотека історичного клубу «Холодний Яр». – [Київ] : Наш Формат, 2015. – 464 с. : іл., карти, портр.

У книжці висвітлено всю історію українського народу до початку XX століття. У ній автор викладає результати тривалої дослідницької роботи, наводить фотодокументи, фактичні матеріали про побут і звичаї українців.

 

 

 

Скляренко, С. Володимир : роман / С. Д. Скляренко. – Х. : Фоліо, 2007. – 542 с.

Український письменник Семен Скляренко найбільш відомий чудовими історичними романами «Святослав» і «Володимир». Твір «Володимир» дає чіткий і справжній опис життя великого київського князя, при якому відбулося хрещення Русі, характеризується його державна діяльність. У романі описується й особисте життя Володимира Красне Сонечко, який до хрещення мав кілька сот наложниць і більш відомий був під прізвиськом «великий розпусник».