НОВИНИ ТА ПОДІЇ

Пряма відеотрансляція лекції "Вплив візантійського іконопису на образотворче мистецтво" від Анатолія Горового

15-06-2020 У прямому етері художник і поет Анатолій Горовий розповів глядачам про принципи візантизму й канон іконописання. За словами лектора, ікона є каналом зв’язку з Богом і Святими, через ікону Бог спостерігає за людьми. Пан Анатолій у трансляції презентував візантійські ікони, виконані технікою енкаустика, зокрема ікону "Святі Сергій та Вакх". Ранні візантійські ікони, виконані в техніці енкаустики, були масово знищені в роки іконоборства. До найкращих здобутків світового мистецтва належать візантійські ікони темперою, створені в ХІ-ХІІ ст.

До творів константинопольських майстерень належить і темперна ікона "Вишгородська Богоматір", більш відома за пізньою назвою "Володимирська", про яку вів мову Анатолій Горовий. Очі Богородиці сповнені туги й передчуття майбутньої трагедії, що очікує її сина. Її обличчя сповнене психологічної напруги й теплої емоційності, дивних як в середньовічному мистецтві, так і в тогочасному мистецтві Візантії.

Мистецтвознавець звернув увагу глядачів на коптські ікони. У коптському мистецтві починають проявлятися прикмети специфічного коптського стилю: очі і вуха збільшуються порівнюючи з пропорціями усієї особи, рот зменшується, а розмір голови в порівнянні з тілом збільшується — що є знаком духовних відносин з Богом і відданості молитві. Обличчя мучеників зазвичай повні спокою.

У відеоряді пан Анатолій презентував грузинські ікони, ікони Київської Русі. Він зауважив, що з часом ікони втрачають візантійський канон й набувають прикметних національних ознак. Особливо художник поціновує ікони візантійського художника Феофана Грека. За своє життя іконописець розписав більш як 40 кам’яних церков у Константинополі, Феодосії і містах Давньої Русі.

Анатолій Горовий наголосив на символізмі ікон. За його словами, в іконі головне образ, перевага духовного над матеріальним.