НОВИНИ ТА ПОДІЇ

18 травня – День пам`яті жертв геноциду кримськотатарського народу

18-05-2020 У травні 1944 року сталінський режим підготував і здійснив силами НКВС-НКДБ спецоперацію примусового виселення корінного народу Криму — кримських татар. В основному, це були жінки, діти і люди похилого віку, бо  чоловіки в цей час ще воювали на фронтах Другої світової війни у складі Червоної армії.

Усього, згідно з офіційними даними, у віддалені регіони Радянського Союзу — від північного Передуралля до республік Середньої Азії — було депортовано 191 044 кримських татар, а за даними самоперепису кримських татар, проведеного Національним рухом кримських татар, — 423 100. В ході виселення і в перші роки після нього загинуло приблизно 46,2 % кримських татар, тобто майже кожен другий з народу.

18 травня 1944 — день початку депортації, коли жінок, дітей, інвалідів війни та людей похилого віку зігнали до товарних вагонів та ущент заповнивши їх переселенцями, відправили за кілька тисяч кілометрів від рідної домівки, — нині є днем трауру в історії кримськотатарського народу. Сталін прагнув знищити всі сліди присутності кримських татар і в наступних переписах населення заборонив будь-які згадки про кримських татар.

Після депортації почалося перейменування кримськотатарських назв сіл, районів, міст: всього було перейменовано понад 1000 населених пунктів Криму. У 1945 році була скасована національно-територіальна автономія кримських татар — Кримська АРСР, а на її місці було утворено Кримську область, куди почалося масове організоване переселення слов'янського населення.

Новий радянський керівник Микита Хрущов взяв курс на десталінізацію. Однак вона не торкнулась кримських татар, оскільки директива, яка забороняла їхнє повернення, скасована не була. Почався потужний національний рух кримських татар за повернення до Криму, підтриманий радянськими дисидентами і за кордоном, саме тому 1989 року Верховна Рада СРСР засудила депортацію і визнала її незаконною та злочинною; 14 листопада того ж року регіональний парламент Криму прийняв аналогічне рішення.

З 1989 року почалось масове повернення кримських татар до батьківщини, при цьому радянська влада ніяк не допомагала їхньому поверненню, не давала компенсацій за землі, які вони втратили. Російська Федерація як держава-правонаступник СРСР також не відшкодувала депортованим збитки за втрачене майно і не провела судових процесів над особами, відповідальними за насильницьке переселення або причетними до нього.

Закон РРФСР від 26 квітня 1991 року «Про реабілітацію репресованих народів» визнав депортації народів у СРСР актом геноциду. Стаття 4 цього закону проголосила, що агітація, перешкоджаюча реабілітації репресованих народів, що піддалися наклепницьким нападкам, не допускається, а особи, які вчиняють такі дії, повинні притягуватися до відповідальності. 12 листопада 2015 Верховна Рада України визнала депортацію геноцидом і проголосила 18 травня Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. 

Пропонуємо скористатися інтернет-ресурсами:

Депортація кримських татар як ще один геноцид в СРСР

Депортація кримських татар як геноцид

Як депортували кримських татар у 1944 році

Як не хотіли порушувати кримінальну справу щодо геноциду кримськотатарського народу

Депортація кримськотатарського народу 1944

Кримськотатарський художній фільм "Хайтарма"

Фільм "Боротьба за Батьківщину: кримські татари" - документальний фільм знятий американським режисером

Бекірова Г.: "Питання депортації татар з Криму залишається дискусійним"

Бекірова Г.: "Спецпереселенці не мають права..."

Депортація кримськотатарського народу 1944 р. - прояв злочинної сутності національної політики сталінізму

Вітчим народів. Навіщо Сталін виселив давні етноси Криму

Документи щодо депортації з Криму представників кримськотатарського та інших народів у 1944 р.

Зайцев Ю. "Друга світова війна і остаточне вирішення кримськотатарського питання"

Зайцев Ю. "У депортації. Боротьба за відновлення прав"

Семена М. "Депортація: другий акт трагедії"

Унікальні фото депортованих кримських татар

Історична довідка про депортацію кримськотатарського народу 1944 р.

Громенко С. "Кримські татари - ціна війни, ціна миру"

Депортації народів Криму в роки Другої світової війни

Депортація кримських татар у травні 1944 року

Грабовський С.: "Депортація народів як інструмент совєтської політики"

Крим 1941 - 2014: від нацистської окупації до російської

18.05. Право на пам`ять

Депортація: як це було

Право на Батьківщину. Крим 1944 року