НОВИНИ ТА ПОДІЇ

10 травня – День матері в Україні

08-05-2020 Коли дитина з’являється на світ, першою людиною, яка притискає її до себе, стає мама. І перше слово, що злітає з дитячих вуст – "мама". І немає на світі нікого ближчого і ріднішого, ніж матуся. Саме вона не спить ночами, встає до дитячого ліжечка, щоб заспокоїти малюка. Стільки ніжності, скільки дарує мати своїм дітям, не може дати ніхто інший. Безпека і щастя дитини – це першочергове для кожної матері. І навіть після того, як малюки виростають, для мами вони назавжди залишаються маленькими.

Саме тому щороку відзначаємо День матері – свято, яке має міжнародний статус.

День матері почали святкувати в США. Уперше його відзначили американці в 1907 році. Ініціаторкою стала Анна Джарвіс, яка заснувала це свято на честь своєї мами – громадської активістки, що прославилася під час Громадянської війни в США.

Серед української громади День матері вперше влаштував Союз українок Канади в 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. Ініціаторкою урочистостей була Олена Кисілевська, редакторка тижневика «Жіноча доля». Також 1929 року «Союз українок» зініціював упровадження свята на Тернопільщині. Організації «Просвіта», «Рідна школа», «Пласт», «Сокіл» та інші організовували концерти, конференції, фестивалі по всій Східній Галичині. Відтоді День матері відзначали дуже широко.

У 1939 році свято заборонила радянська влада. З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, День матері повернувся в Україну.

За часів незалежної України свято встановлено «…на підтримку ініціативи Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, міжнародної організації „Жіноча громада“, Спілки жінок України, громадської організації „Союз українок“…» згідно з Указом Президента України «Про День матері» від 10 травня 1999 року № 489/99. Відзначають його щороку у другу неділю травня, починаючи з 2000-го.

Пропонуємо для ознайомлення декілька книжок з цієї теми, які є у фонді бібліотеки.

Про маму : збірка художніх творів на кожен день і до свята : [переклад] / [упоряд. та передм. Г. Кирпи]. - Київ : Школа, 2003. - 223 с.

Книжка, що складається з кращих творів вітчизняної та зарубіжної літератури, нікого не залишить байдужим  вона мовби дихає любов'ю до матері. Збірник також містить матеріали, які можуть використовуватися вчителем для проведення тематичних уроків, святкових вечорів тощо.

 

Сом, М. Д. З матір'ю на самоті / Микола Сом. - Київ : Смолоскип, 2005. - 134 с. : фотоіл., портр.

Розмова поета Миколи Сома з матір’ю незабутнього Василя Симоненка вперше надрукована 1985 року в журналі «Дніпро», але тоді вона була зредагована секретарями ленінського комсомолу. Пізніше (1990 р.) сей діалог став основою видання книжки «З матір’ю на самоті», але теж порізаний радянською цензурою. І лише тепер у книзі повністю відновлено давні сторінки з життя і творчості «витязя молодої української поезії». З попереднього видання автор та упорядник цілком слушно вийняв ті вірші В. Симоненка, котрі нині стали вже хрестоматійними, а натомість тут уміщена прецікава «Стенограма» із газети «Літературна Україна», а також уперше оприлюднені листи від матері поета та короткі спогади, котрі доповнюють живий образ нашого народного поета.

Рильський, М. Т. Слово про рідну матір : поезії / М.Т. Рильський. - Київ : Дніпро, 1990. - 94 с. : іл.

«Слово про рідну матір» – лірична поема українського поета, перекладача, громадського діяча, мовознавця й літературознавця Максима Рильського, покликана до життя початком Великої Вітчизняної війни.

 

 

Книга про Матір : українські поети XIX-XXI століть : [антологія] : матерям України присвячується / передм. О.О. Омельченка ; упоряд. В.Л. Чуйко. - Київ : Криниця, 2003. - 320 с.

У цій унікальній за змістом антології вперше тематично підібрані та об’єднані поетичні твори 232-х українських поетів, що присвячені українській матері, яка на важких роздоріжжях історії самовіддано бореться за добро і світло в житті своїх дітей, за продовження роду, а значить – за збереження і відродження української нації. Дорогоцінна своїм духовним наповненням, Книга про Матір була прихильно зустрінута багатонаціональною громадськістю України, викликала велике зацікавлення в широких читацьких колах. Вона слугує консолідації нашого суспільства довкола святого поняття Мати на засадах добротворення, любові і демократично-гуманістичних основах Буття людини. Прищеплювати високі почуття любові до Вітчизни, до рідної землі, до матері як наставниці душі і берегині Життя  – саме цій меті служить Книга про Матір.