НОВИНИ ТА ПОДІЇ

День пам’яті та примирення

08-05-2020 Сьогодні в Україні відзначають День пам’яті та примирення –  день,  коли Україна разом з іншими  державами вшановує пам’ять усіх загиблих у Другій світовій війні та примирення між країнами-учасниками Другої світової війни. 

День пам'яті та примирення був встановлений Указом Президента України №169/2015 з нагоди 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та завершення Другої світової війни. Метою його відзначення є "гідне вшанування подвигу Українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги всім борцям проти нацизму". 

Саме в цей день, 8 травня 1945 року, Антигітлерівська коаліція офіційно прийняла "Акт про беззастережну капітуляцію" Збройних сил нацистської Німеччини. Акт був підписаний ще 7 травня в Реймсі (Франція), однак ратифікований наступного дня в Берліні. 

Ця дата дає можливість оцінити внесок українського народу в перебіг і завершення Другої світової війни, підсумувати її масштабні наслідки для України, а також винести життєво важливі уроки для нашої держави сьогодні.

Ці дні присвячені пам’яті тих понад 80 мільйонів людей, чиє життя було обірвано насиллям світового масштабу, людям усіх рас і націй, чоловікам і жінкам, воїнам і мирному населенню, малим дітям і старим – усім загиблим і усім тим, хто вижив та пройшов через усі кола пекла Другої світової війни. З 2005-го року Генасамблеєю ООН 8 травня проголошено Днем пам'яті та примирення, присвяченим жертвам Другої світової війни.

Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 року із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945 року капітуляцією Японії. Як зазначає Інститут національної пам’яті, загальні втрати у вiйнi військових та цивільного населення складають від 50 до 85 мільйонів осіб.

Втрати України у Другій світовій війні є одними з найбільших серед країн, що постраждали від нацизму. Але iсторики досі не мають одностайної думки щодо цього, однак йдеться щонайменше про 5 млн., а за iншими оцiнками – 8-10 млн.  убитих  та ще більше депортованих, репресованих, евакуйованих, загиблих від голоду і холоду наших співвітчизників.

Символом вшанування пам’яті  є червоний мак. Мак є міжнародним символом пам’яті жертв військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи з 1914 року. Ідея використовувати червоний мак як символ пам’яті з’явилася під впливом вірша військового лікаря й поета, учасника Першої світової війни Джона Мак-Крея  та його вiрша "У полях Фландрії". Зображення уособлює з одного боку квітку маку, а з iншого  – кривавий слід від кулі.

Людська пам’ять про цi колосальні жертви Другої світової, про тисячі дощенту зруйнованих міст і десятки тисяч спалених сіл вкотре застерігає світ від небезпеки повторення цієї жахливої катастрофи.

Пам’ятаємо i низько вклоняємось Героям-переможцям нацизму!

У фондi нашої бiблiотеки є багато книг, присвячених темі Другої світової війни, якi неодмінно зацiкавлять вас. Тут знайдете кiноповiсті, романи, розповіді, засновані на реальних подіях, а також мемуари тих, хто стояв на найвищому рівні – політиків, які вершили історію.

Пропонуємо ознайомитись із деякими з них.

Війна і міф. Невідома Друга світова, 1939-1945 / [за заг. ред. О. Зінченка, В. В'ятровича, М. Майорова] ; Український інститут національної пам'яті. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. - 270 с. : іл., портр.

Багато наших знань досі перебувають в полоні міфів, табу чи пропаганди. У виданні представлено багато міфів. Робота істориків ґрунтується на довготривалих дослідженнях та опрацюванні розсекречених документів. Автор книги змушує замислитись нас та по-iншому подивитись на iсторичнi подiї.